Trening obwodowy na masę

Trening obwodowy na masę wcale nie jest bujdą. Wprawdzie forma ta rekomendowana jest osobom, które chcą spalić większą ilość kalorii, ale jej forma wcale nie przeszkadza w budowaniu nowych włókien mięśniowych! Dowiedz się, jak ćwiczyć na obwodzie by notować pokaźne przyrosty w poszczególnych częściach ciała!

Czy trening obwodowy na masę jest najlepszym rozwiązaniem?

Ćwiczenia na masę charakteryzują się pracą z obciążeniem, podczas gdy trening obwodowy w swoim założeniu ma używanie umiarkowanych obciążeń i stawianie na dynamikę ćwiczeń. Z tego względu rekomendowany jest głównie jako trening podczas redukowania tkanki tłuszczowej. Typowe treningi na masę to FBW bądź Split, w których manipulujemy ilością odpoczynku, ciężarem, a także ilością serii i powtórzeń (których powinno być mniej, z użyciem zwiększonych obciążeń).

Nie oznacza to jednak, że przy pomocy stacji nie możemy zbudować tkanki mięśniowej. W niektórych przypadkach, obwód może okazać się jedną z bardziej skutecznych metod.

Trening obwodowy na masę - dietakulturysty.pl

Dla kogo jest trening obwodowy na masę?

Z uwagi na utrzymywanie dynamiki ćwiczeń i wykonywanie ich w sposób ciągły, trening obwodowy na masę jest dobrą propozycją dla osób, które mają problemy ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Jak wiadomo, podczas okresu masy spożywamy zwiększoną ilość kalorii. By zapobiec przybieraniu tłuszczu, dobrze jest wprowadzać do ćwiczeń interwały bądź sesje cardio (w zależności od indywidualnych wymagań organizmu). Przy korzystaniu z treningu obwodowego, możemy zrezygnować z tego rodzaju aktywności. Dodatkowo, trening obwodowy na masę może być stosowany przez osoby o dość rozbudowanej muskulaturze, które będą chciały nad nią pracować i ją uwydatniać i jednocześnie zrzucić kilka kilogramów.

Jak powinien wyglądać trening obwodowy na masę?

Przede wszystkim korzystamy w nim z ćwiczeń angażujących wiele partii mięśniowych. Należą do nich: ciągi, siady, wyciskania, pchnięcia, a także wyciskanie. Prymu w tym wariancie treningu z pewnością nie będą wiodły ćwiczenia izolowane.

Starając się przybrać na masie mięśniowej, a co za tym idzie – pracować nad siłą, musisz starać się o osiągnięcie progresu w podnoszonym ciężarze. Z tego względu wprowadź do treningu obwodowego, typową dla treningu na masę ilość powtórzeń. Obwód powinien składać się z:

  • 8 – 12 ćwiczeń, które w sumie obejmą całe ciało
  • wykonania po około 12 powtórzeń każdego z nich
  • 4 serii (czterokrotnego powtórzenia obwodu)

Czterokrotne powtórzenie obwodu jest dobrym rozwiązaniem na początku. Później będziemy dokładać kolejne powtórzenia, aż osiągniemy ośmiokrotnie wykonany obwód. Wtedy nie dokładamy już kolejnej serii, a dokładamy powtórzeń. Oczywiście, wcześniej możemy także dokładać obciążenia i pozostać w wymiarze np. 6 obwodów, po 10 ćwiczeń, po 12 powtórzeń i utrzymywać ten stan, modyfikując ciężar.

Pamiętaj, że wykonując trening obwodowy na masę np. 3 razy w tygodniu, musisz zadbać przynajmniej o jeden dzień przerwy na regenerację. Dobrze byłoby skomponować więcej niż jeden trening i stosować je naprzemiennie. Zapobiegnie to przyzwyczajeniu ciała do serwowanego wysiłku. Trening obwodowy daje duże możliwości urozmaicenia, co jest kopalnią nowych bodźców do budowania sylwetki.